ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPo godzinach
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.PARTNER SERWISU

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowice: Kolejna runda rozmów o umowie społecznej dla górnictwa
12.03.2021r. 09:55

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Przedstawiciele górniczych związków zawodowych kontynuują w piątek w Katowicach rozmowy ze stroną rządową na temat umowy społecznej, która ma m.in. określić zasady wygaszania kopalń węgla kamiennego w ciągu niespełna trzech kolejnych dekad.
Nieoficjalnie związkowcy przyznają, że choć rozmowy są bliskie finału, szanse na dojście do porozumienia już w piątek są niewielkie. Wśród rozbieżności są m.in. charakter gwarancji zatrudnienia dla pracowników kopalń (związki chciałyby w tej sprawie zapisów ustawowych), zapewnienie nienaruszalności harmonogramu zamykania kopalń do 2049 r. (by nie były zamykane wcześniej niż uzgodniono) czy przyszłe zasady działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zajmującej się m.in. likwidacją pogórniczego majątku.

Ze strony rządowej rozpoczętym w piątek rano rozmowom przewodniczy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. W obecnej rundzie negocjacji nie uczestniczy natomiast szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, nieobecny podczas rozmów także w czwartek. Największy związek reprezentują szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "S" Jarosław Grzesik i przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego Solidarności Bogusław Hutek.

Po zakończonej w czwartek późnym wieczorem poprzedniej rundzie rozmów, Hutek oceniał, że uzgodniono dotąd ok. 80 proc. treści przyszłej umowy społecznej. "Idziemy punkt po punkcie; przeszliśmy pierwszy i drugi rozdział, jutro będziemy omawiać dalsze rozdziały" - zapowiedział Hutek. Jak mówił, powoli wyjaśniane są rozbieżności, a sprawy sporne pozostają do ponownego omówienia przy końcu rozmów. Jego zdaniem rozmowy idą w dobrym kierunku.
"Są treściwe, czasami trudne, ale trwają dalej i mam nadzieję, że powoli - może nie jutro, ale za jakiś czas - dojdziemy do takiego konsensusu, gdzie będzie można przekazać to innym do konsultacji i podpisać umowę" - ocenił Bogusław Hutek. "Musimy pilnować każdego zapisu, każdego przecinka" - zastrzegł.

W piątek mają być umawiane m.in. sprawy osłon socjalnych dla górników oraz nienaruszalności harmonogramu zamykania kopalń.

Branża dyskutuje i komentuje
TOP3 tematów przyciągających uwagę naszych Czytelników
  1. Ministerstwo Gospodarki kieruje do konsultacji kolejną wersję projektu Polityki energetycznej Polski do 2030 roku
  2. Ruszyła rozbiórka konstrukcji wstrzymanej budowy elektrowni w Ostrołęce
  3. Fukushima w 10 lat po katastrofie. Czytelnicy CIRE dyskutują

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE