ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPo godzinach
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.PARTNER SERWISU

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W czwartek stanowisko MAP ws. rozbieżności w umowie społecznej dla górnictwa
24.03.2021r. 19:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawach stanowiących rozbieżności w rozmowach o umowie społecznej dla górnictwa zostanie przekazane związkom zawodowym i zarządom spółek górniczych w czwartek - poinformował wiceminister aktywów Artur Soboń.
W miniony piątek, po blisko 15-godzinnych negocjacjach, wiceszef MAP informował, że pozostające do uzgodnienia punkty sporne to indeksacja wynagrodzeń oraz sposób gwarancji zatrudnienia. Rozmowy przerwano, by resort aktywów przygotował stanowisko wobec związkowych postulatów w tym zakresie. Strony mają wznowić negocjacje, gdy związki przeanalizują ministerialne propozycje.

"Obecnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad propozycjami strony społecznej w zakresie gwarancji pracowniczych oraz wskaźnika indeksacji wynagrodzenia. Stanowisko MAP w tej sprawie zostanie przekazane związkom zawodowym i zarządom spółek górniczych w dniu 25 marca 2021 roku" - poinformował wiceminister Soboń w piśmie do związkowych liderów, udostępnionym w środę przez związkowców.

Wcześniej przedstawiciele górniczych związków zapowiadali, że przed wznowieniem rozmów o umowie społecznej będą chcieli przeanalizować ministerialne propozycje we własnym gronie.

Na razie nie wyznaczono daty kolejnej rundy negocjacji. Jeżeli w czwartek MAP przedstawi swoje stanowisko, rozmowy mogłyby być wznowione już w piątek, jednak - jak nieoficjalnie wskazują związkowcy - bardziej prawdopodobne jest spotkanie w przyszłym tygodniu. Sytuację komplikuje również fakt, iż wśród uczestników negocjacji są osoby, u których w ostatnim czasie potwierdzono zakażenie koronawirusem.
We wtorek szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek oceniał, że termin podpisania umowy społecznej przed końcem marca jest realny. Jak mówił, oprócz gwarancji zatrudnienia i indeksacji płac pracowników kopalń, punktem spornym pozostaje także definicja "zdarzeń nadzwyczajnych", pozwalających np. zamknąć kopalnię wcześniej niż planowano.

Wśród obszarów umowy społecznej, w której udało się już osiągnąć porozumienie, są m.in. rozdziały dotyczące inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, transformacji gospodarczej Górnego Śląska oraz systemu osłon socjalnych dla pracowników odchodzących z kopalń.

Umowa społeczna ma być rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez górnicze związki z przedstawicielami rządu 25 września ub. roku. Nakreślono wówczas horyzont działania polskich kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku - w tym czasie zamykane stopniowo kopalnie miałyby być subsydiowane przez państwo, co wymaga zgody Komisji Europejskiej. Wiceminister Soboń zapowiadał wcześniej, że w końcu marca strona polska chciałaby złożyć w KE wniosek prenotyfikacyjny ws. programu dla górnictwa.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Użytkownicy energii 24.03.2021r. 23:57
Zostały do uzgodnienia finiszowe zapisy i końcowa, spójna redakcja Porozumienia dla górnictwa w Polsce. Trzeba... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE